#3 Kararlı Olmak

Selamun Aleyküm ve Rahmetullah değerli kardeşler,

Ne yapacağını bilmeyen bir insanın durumundan daha kötü bir durum varsa, o da elindeki tavsiyelerle ne yapacağını bilmeyen insanın durumudur sanırım. Günümüzde bilgiye ve insanlara ulaşım öyle kolaylaştı ki elhamdülillah, bir yola çıkmak istediğimizde birçok kişiden tavsiye alabiliyoruz. Başarı/başarısızlık hikayelerini öğrenebiliyoruz. Yolun bizi götüreceği uç noktada yaşayan kişilerin yaşantılarına bakabiliyoruz, iniş ve çıkışlarına hakim olabiliyoruz. Hal böyle olunca sanırım başarısız olmaktan daha çok korkuyoruz ve kendimiz için mükemmel planların arayışına düşüyoruz. Sonuç, elimizdeki tavsiyelerle ortada kalakalmak. Karar veremiyoruz.

Kafa karışıklığıyla yaşamayı bir kaçış olarak görmek mi sizin daha kaliteli yaşamanızı sağlar yoksa bir yol seçip başarısız olmak mı?

Başarısız olmaktan elimizden gelen her şeyi yaptığımızda bu kadar korkmamalıyız. Çünkü başarısızlık bize doğru yaklaşımla çok şey öğretiyor. Kendimizi tanımış oluyoruz. Kendi sınırlarımızı bilmiş oluyoruz. Çaba göstermemiz gereken kısımları netleştirmiş oluyoruz. Bunun sonucunda da bazı değerler elde etmiş oluyoruz.

Örneğin kendimize bir program hazırlamak istiyoruz. A alanında bir çalışmaya niyetleniyoruz. Sonra birçok kişiden tavsiye alıyoruz, uzun süre düşünüyoruz ve ne yapmamız gerektiği konusunda kafamız karışıyor. Bu karışıklıkla adım atamıyoruz. Atamıyoruz çünkü kendimiz için en verimlisini bulmayı ve o alanda ilerlemeyi istiyoruz.  Peki kendimizi tanımadan bunu nasıl yapacağız?

Burada kastettiğim kimseden tavsiye almamak ya da planlarımız üzerinde düşünmemek değil. Burada kastettiğim bunları yaparken, planlarımızı düşünürken, tavsiyelere göz atarken bir amacımız olması gerektiği ve bunu odaktan kaçırmamak. Yeni fikirlere açık olmak ve insanlara güvenmek çok güzel. Ama amacımız bizler için önemli olmalı ve kafa karışıklığı bizi ilerlemekten men etmemeli. Maalesef bazen bunun kurbanı olup kendimizi bu karmaşaya itiyoruz ve başarısızlıktan korktuğumuz için bu karışıklıkla kendimizi besleyerek eyleme geçmek yerine köşede durmayı tercih ediyoruz.

Sure Defteri çalışmasını ilk olarak iki ay önce @hudainabit hesabımdan paylaştım. Birçok kişi katılmak istedi ve sure belirlemeye başladı. Bir kısım da katılmak istedi ama dün gece yaptığım ankette çalışmanın başlamasına iki gün kala bu çalışmaya katılmak isteyen kişilerin %54’ünün suresini belirlemediğini öğrendim. Ayrıca bana gelen başvurulardaki fikir değişimlerini de göz önünde bulundurursam, bunun temel sebepleri arasında kararsızlık olduğunu görüyorum.

Bu kararsızlığın sebepleri neler? Uzun sure mi seçmeliyim yoksa kısa sure mi? Surem bir kıssa, bir olay içermeli mi yoksa içermemeli mi? Suremde iman mı ele alınmalı yoksa yaşayışımıza dair emirler mi? Surem cehennem üzerinde mi dursun yoksa cennet mi? Surem kıyameti mi ele alsın yoksa geçmiş yaşantıları mı? Sure seçerken kendimizce yanıtladığımız bu soruların hepsi öyle güzel ve masum şeylere hizmet ediyor ki, bunun sonucunda kötü bir yerde kalma düşüncesi inanılır gibi değil. Kişi istiyor ki ezberleyeceği ve tefsirini güzelce öğrenebileceği uzunlukta bir sure seçsin, bu sure imanına ya da yaşayışında güzel bir etki bıraksın. Sure vesilesiyle ahiret yaşamına dair kalıcı bilgileri olsun. Kıssaları ya da kıyamette neler yaşanacağını öğrensin. Evet bu amaçların hepsi güzel. Bunlar üzerinde düşününmeye başlayıp seçim yapamadığımızda tavsiye almaya başlıyoruz. Bazılarının seçtiği sureler bize göre kısa geliyor ve acaba bende kısa mı seçsem diyoruz. Bazıları uzun sure seçmiş oluyor ve bizde onlarla konuşurken motive oluyoruz, uzun sure mi seçsem acaba! Sonra birileri içerisinde bir peygamber örneğin Yunus aleyhisselam geçen bir sure seçmiş, gidip Yunus Aleyhisselamın yaşantısını araştırmış kitaplar edinmiş vs halde görüyoruz, acaba ben de mi içerisinde böyle bir kıssa geçen sure seçsem diyoruz. Sonra bir başkasını görüyoruz hiç sure seçmemiş ben katılmayacağım ve bu uygulamayı yararsız görüyorum diyor, kendimi geliştirmem gereken başka alanlar var diyor. Kendi eksiklerimizi hatırlamaya başlıyoruz ve acaba bıraksam mı diyoruz.

İşte bunun sonu gelmiyor. Sonu gelmiyor çünkü bir yerden sonra kendimizi kafa karışıklığından beslenir halde buluyoruz ve köşede durmak zevk vermeye başlıyor.

Öyleyse Planlı Bir Müslüman olarak; Kendimize güvenmeliyiz. Amacımıza güvenmeliyiz. Sorgulamalıyız ama bunu kaliteli şekilde yapmalıyız. Tavsiye almalıyız ama amacımızı unutmamalıyız. Başarısızlıktan korkmamalıyız. Başarısızlığın sonuçlarını değerlendirebilmeyi öğrenmeliyiz. Tüm bu çıkmazların anahtarının bizde olduğunu bilmeliyiz. Kararlı olmalı ve tevekkül etmeliyiz.

Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşaAllah. 

Son olarak, Sure seçimi ne ola ki diyenler Sure Defteri kategorisini ziyaret buyursunlar efendim. 🙂

#kararlımüslüman

#planlımüslüman3

 

 

#3 Kararlı Olmak” için bir yorum

  1. Selamun aleykum , bu yazıyı okuduktan sonra Nurettin Yıldız hocanın 14 ocak 2018 ” Büyük Genç” başlıklı Hayat Rehberi sohbetini dinledim.Direk aklıma yazı geldi.Büyük düşünmek üzerine faydalı olacaktır, tavsiye ederim.Yazı ve çalışmalar için başarılarınızn devamını dilerim.Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın