Anne Baba ve Çocuk Arasında

Bugün kitabımız; Anne Baba ve Çocuk Arasında

Dr Haim G. Ginott

Dr Alice Ginott

W. Wallace Goddard

Ebeveyn-çocuk iletişimi üzerine yazılmış, 30 dile çevrilmiş ve 5 milyondan fazla satmış bir eser.

İletişim denildiğinde aklımıza birçok başlık geliyor şüphesiz. Ancak bu kitapta genel olarak bazı problemlerimizden ve önerilerden bahsedilmiş. Sadece hatalarimizi yüzümüze vurup birakip giden kısır bir kitap değil aksine çözüm önerileri ve örnek diyaloglarla bizi yalnız bırakmayan ve anladiklarimizin sağlamasını yapmamıza fırsat tanıyan bir kitap.

Kitabin içeriği hakkında bilgi vermekten ziyade kendi faydalandığım ve faydalanamadığım kisimlarindan bahsetmek istiyorum. Ben özellikle “yargilamadan övgüde bulunma” yani takdir övgüsü kavramıyla ilk defa tanıştım. Cocuklara dair yaptığım bu yanlışın farkında oldum. “Küçük düşürmeden eleştirmek” yine farkindalik yaşadığım konulardan biri oldu. Faydalanamadigim kisimlariyla kiskanclik ve cinsellik başlıkları oldu. Aslinda onlardan da faydalandim ancak yazarin ele alış bicimi bana hitap etmiyordu. Yine de fazlasiyla düşünmemi sağladı. Zaten böyle kitaplardan beklentim tamamen katıldığım cümleleri bana tekrar etmesi değil, bana farkindalik ve duyarlilik kazandirmasi. Beni düşünmeye sevk etmesi. Kendimi tanimaya firsat vermesi.

O sebeple ben okumaktan memnun oldum bu kitabi. Sadece ebeveyn-çocuk iletisimi olarak dusunmememiz gerekiyor. Neticede çocuklar hepimizin etrafında. Bende bu amaçla okumak istemiştim özellikle. Umarim fayda sağlamıştır. 🙂

Hayirli günler

Bir cevap yazın