Cennete Otostop Kitap Alıntıları

Kitabın Adı: Cennete Otostop

Kitabın Yazarı: Adem Özköse

Telefon görüşmemiz bittikten sonra Samir’in anlattıklarını düşündüm ve kendi kendime, “Peygamber Efendimiz tavsiye ettiyse bu itikaf denen sey iyidir.” dedim. Fakat itikafin ne olduğunu bilmiyordum.

Sayfa 21

Hıristiyan olduğum dönemlerde incilin sadece papazlar tarafından anlaşılabileceğini düşünüyordum. Çünkü papazlar bize böyle diyorlardı. Aynı şekilde bazı Müslümanlar da Kur’an’ın yalnızca din adamları tarafından anlaşılabileceğini söyleyerek Kur’an’dan uzak duruyorlar. Ben bu anlayışın Müslümanlara Hıristiyanlardan geçtiğini düşünüyorum Brezilyalı Abdullah Zahid

Sayfa 83

Kur’an’in neyinden bu kadar çok etkilendiniz?
+”Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir.” Bu ayet bütün hayatımı değiştirdi. Birçok insan kendine “Nereden geliyorum, kimim, nereye gidiyorum?” gibi sorular sorar ve bu soruların cevaplarini bulmaya çalışır. Benim için öncelikli soru ise “Yaratıcı kimdir?” sorusuydu. Bu alemi yaratan, her seyi inşa eden bir yaratıcı olmalı; fakat bu yaratıcı kimdir? “Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir.” ayetini okuduğumda kendi kendime “Alemlerin Rabbi olan Allah benim aradığım yaratıcıdır.” dedim. “Bu kitabın ilk bölümü bu kadar etkileyici ise gerisi nasıldır acaba?” diye düşündüm ve Kur’an’i okumaya devam ettim. Bazı ayetlerden o kadar etkileniyordum ki kendimi tutamayıp ağlıyordum ve Allah’in merhametini hissediyordum.

Sayfa 61

 

Müslüman bir ailede doğanlar İslam’ı iyi biliyorlar; ama yaşamıyorlar. Sonradan İslam’a girenler ise İslam’ı pek fazla bilmiyorlar; fakat İslam’ı yaşamak için büyük çaba sarf ediyorlar. Müslümanlar olarak ilim ve takvayı bir araya getirebilirsek sanırım halimiz şu an ki durumumuzdan çok daha iyi olacak.

Sayfa 129

 

-İslam’a girmeye nasıl karar verdiniz?
+Bir gün radyoda frekansları karıştırırken İslam’ı anlatan bir adama rastladım. Adam besmelenin manasını açıklıyordu. İlgimi çekti ve dinlemeye başladım. Besmelenin anlamından çok etkilendim. Besmeleden sonra aynı kişi bu sefer de Fatiha Suresi’nin tefsirini yaptı. Fatiha Suresi’ni dinledikce içimde ağlama duygusu oluştu. Radyonun başında bir taraftan Fatiha Suresi’ni dinliyor bir taraftan ağlıyordum.
-Hangi radyoyu dinliyordunuz?
+Tayland’ın başkenti Bankong’ta yayın yapan Adaletin Sesi isimli bir radyoyu dinliyordum.
-Bu radyo Müslümanlara ait bir radyo muydu?
+ Hayir, Müslümanlara ait değildi. Sahibi Taylandlı bir işadamıydı; fakat Müslüman bir cemaat Ramazan ayı nedeniyle radyoyu bir aylığına kiralamış. Müslüman davetçiler her gün radyodan Taylandlilara İslam’i anlatiyordu.

Sayfa 162

 

Selma hayatımda tanıdığım en zeki ve kültürlü insanlardan biriydi. Namaz kılmaya başlarsam İslam’ı daha iyi anlayacağımı söyledi ve bana nasıl namaz kılınacağını öğretti. İlk namazımı Selma ile birlikte kıldım. Namazdan büyük zevk alıyordum ve Müslüman olmasam da namazlarımı aksatmamaya çalışıyordum. Namaz her geçen gün beni Allah’a yaklaştırdı ve İslam’ı daha iyi anlamamı sağladı. Namaz sayesinde artık kendimi Müslüman olmaya hazır hissetmeye başladım.

Sayfa 172

 

Babama da Hıristiyanlığı terk ettiğimi ve İslam’a girdiğimi söyledim. Babam öyle sinirlendi ki duvardaki tüfeği alarak bana doğrulttu ve beni öldürmek istedi. Hatta tüfeği bana dogrulttuğu sırada tüfek ateş aldı; fakat annem son anda babamın elindeki tüfeği iterek,tüfekten çıkan kurşunun bana isabet etmesini engelledi. Bu olaydan sonra evden kaçtım. Babam tanınan bir papaz olduğu için İslam’a girmem onu çok üzüyordu ve bana karşı çok kızgındı. Yedi yıl boyunca anneme ve babama Müslüman olmaları için mektuplar yazdim. Ayrıca geceleri namaz kılıp anne ve babamın İslam’a girmeleri için Allah’a dua ettim. Bu yedi senenin sonunda bir zamanlar papaz olan babam, annem ve akrabalarımın tamamına yakını Müslüman oldu. Babam şu an imamlık yapıyor ve benimle birlikte kursta hafızlık yapan öğrencilerle ilgileniyor.

Sayfa 181

 

 

Cennete Otostop Kitap Alıntıları” için 4 yorum

  1. Öncelikle Merhaba, bu kitabi instgramda cok kez gördüm ve merak ettigim bir kitapti. ismi bile cezbetmeye yetecek kadar alimli:)Yazinin son bölümüne bayildim, kitabin icinden alintilar yazma fikrine ise ayri bayildim. Kitaba olan merakim daha da artti:) severek takipteyim sevgiyle kalin…

    1. Merhaba Merve hanım Allah razı olsun 🙂 Umarım kitap çok hoşunuza gider ^^

Bir cevap yazın