Çocuk Kitapları: Yolculuk ve Mavi Şehir – Sarı Şehir

Bugün iki çocuk kitabı ile buradayım 🙂 Kitapları genel olarak çocuklara duyarlılık ve farkındalık kazandıracak konulardan seçmeye gayret ediyorum. Piyasada bu tür kitaplar az ve konuları gereği detaylıca incelenmeleri gerekiyor. Bende elimden geldiğince bunu yapmaya gayret ediyorum. Ama çocukluk yıllarını epey geride bırakmış ve çocuğu olmayan biri olarak; çocuk gözüyle bakabilmem gerçekten zor 🙂 Kitaplarımıza geçelim:

Yolculuk

İlki “Yolculuk”

Yayınevi: Taze Kitap

Çevirmen: Zeynep Sevde

Sayfa Sayısı: 48

Yazarın İtalya mülteci kamplarında tanıştığı iki küçük kiz bu kitabı yazmasina vesile olmuş. Ardindan yüksek lisansini “illustrasyon” (resimleme / süsleme) alaninda yapmaya başlayınca kitabi yazmaya başlamış, yani kitaptaki resimlemeler de yazara ait. Bu alanda duyarlı olduğu ve epey bilgi topladığı aşikar. Kitap zaten belirli bir topluluğu değil, herhangi bir aileyi anlatıyor. Ülke ya da ırka yer verilmemiş.
Mültecilik ve göçmenlik bildiğiniz gibi her yaşın algılayabileceği kavramlar değil. Ama kitap bu konularda farkindalik oluşturmak için size yardımcı olacaktir.
Bu kitap kaç yaşa hitap eder? İnanin bilmiyorum. Çocukken mutfakta en alt çekmecede bulaşık süngeri bulup ‘bu burada yalniz kalmis’ diye saatlerce ağladığımı bilirim, örneğin benim gibi bir çocuğa erken yaşlarda okunması duygusal açıdan olumsuz etkileyebilirdi. Şuan bile okurken çok garip hislere büründüm. Ben fazla duygusal biriyim, ama böyle çocuklar da yok değil 🙂 Çünkü bir yerde mülteciliğin o “bitmeyen hikayesi”ni dinliyorsunuz. Ülkede savaş çıktı, yola çıkıp sınır geçtiler ve rahata kavuştular hikayesi değil. Kitabi cocugunuzla okumadan önce muhakkak kendiniz okuyun derim o sebeple.
İkinci bir nokta, çocuklar savaşların sebeplerini ve insanların neden ulkelerini böyle uzaklara kadar terk etmek zorunda olduklarini anlayamayabilirler. Bu tur sorulara kendinizi hazirlayin. Eger görüştüğünüz/yardim ettiğiniz kişiler varsa bence kitabi bu çerçevede okuyup, kişiler üzerinden örneklendirerek  anlatabilirsiniz. Ben küçükken Afrika’daki insanların neden aç kaldığını anlayamıyordum örneğin. Epey bir süre bana anlatamadılar çünkü çocuk zihni işleyişi daha masum. Onlar aç mı? Öyleyse yardım edelim ve doysunlar. O sebeple bu konuyu anlatırken özenli davranmanızı öneririm 🙂
İllustrasyonlari / Resimleri gerçekten güzel. Ben (instagram) @iraville tarzina benzettim. Yazarın hesabı ise (instagram) @frencisan İnceleyerek resimleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kitap kalın bir cilde basılmış. Sayfalar kolaylıkla ayrılabiliyor. Renk teması genel olarak koyu ancak çoğu renge de yer verilmiş. Yinede bana bu kitabın rengi ne diye sorulsa kırmızı derim 🙂

mavi şehir sarı şehir ile ilgili görsel sonucu

İkinci kitabımız: Mavi Şehir – Sarı Şehir

Bir İnatlaşma Hikayesi

Yayınevi: Abm Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 44

Küçük bir konudan doğan anlaşmazlık sizi nerelere götürebilir? İşte bunun yanıtını çok güzel veren bir kitap. Onardıkları köprü için renk seçimi konusunda anlaşamayarak şehri ortadan ikiye bölen insanların hikayesi. Öyle ki bir zaman sonra ektikleri çiçekten ürettikleri şemsiyeye kadar renk konusunda takıntılı hale geliyorlar. Sonu mu? Elbette mutlu son ????
Ben çok beğendim. Yaş konusunda bu ayrımı kavrayabilecek her yaşa hitap ettiğini düşünüyorum. Dışlama, sürü psikolojisi, ayrımcılık, inat ve kibir gibi kavramlar üzerinde sohbet edebileceğiniz bir kitap. Bu tür duyarlılıkların küçük yaşta kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Özellikle günümüz çocukları bazı açılardan bizden çok daha farklı bir nesil. Gerek imkan, gerek prens/prenses yetiştiriciliği onların bazı açılardan duyarsız kalmalarına sebebiyet verebilir. Duyarsız toplumlarınsa geleceğini konuşmaya gerek yok.

Ben hikayeyi çok sevdim. 🙂 Çocuk zihninin takılabileceği aşırılıklar yok içinde.

Minicik bir eleştirim var; cildi üzerine. Gerçekten çok kaliteli bir kağıda basılmış ancak kitabi tamamen açarak okuyunca zarar görebilir. Belkide görmez bilmiyorum ben cildini ayırarak okumuyorum kitapları zaten ama işin içine çocuk girince iş başka oluyor ???? Açıkçası cildi konusunda daha çok özenilmesini isterdim ancak yayıncılık kurallarını bilmediğim için fazla bir şey de söyleyemiyorum.
Çizimleri gerçekten güzel, ben beğendim. Artik okuduktan sonra bir “mutlu şehir” resmi yaparsınız beraber ????
Çocuk kitaplari konusunda elimden geldiğince farkindalik ve duyarlilik kazandıracak kitaplar seçmeye gayret ediyorum. Bu alanda tüm tavsiyelere açığım ????
Keyifli okumalar herkese 🙂

Çocuk Kitapları: Yolculuk ve Mavi Şehir – Sarı Şehir” için 2 yorum

  1. Tuğba akbey inan’ın oyuncak ev ve dağılan misketlerini sipariş verdim, duyguları farketme ile ilgili tavsiye ederim

    1. Okumayı heyecanla beklediğim kitaplardan, özellikle Tuğba hanım dün onlarla alakalı canlı yayın yaptı yanılmıyorsam (ya da ben o kısma denk geldim) daha bir sevdim kitapları 🙂

Bir cevap yazın