Çocuklar Anneleri Büyütür – Tuğba Akbey İnan

Kitap ders anlatan ebeveyn kitaplarından ziyade sizinle karşılıklı sohbet ederek farkındalıklar oluşturan, sizi kırmayan üzmeyen depresyonlara sürüklemeyen bir kitap. Tuğba hanımın gerek kendi çocuklarıyla yaşadıkları gerek kitaplarda rastladığı satırlar, sorguladıkları, inandıklarıyla bütünleşmiş bir “çocuk gözünden bakma” kitabi diyebilirim. Kitap birkaç sayfalık başlıkların bir araya gelmesiyle oluşmuş. Benim şu ana kadar farketmediğim birçok şeye değiniyor. Her gün uyumadan önce iki başlığı okursanız yaklaşık bir ayda biter. Uyuyana kadar da bunlar üzerine düşünürsünüz 🙂

Ön sözünden bir alıntı:

.. Sorularla tanıştığım yolculuğum hep cevapla buluşturdu beni. Günlerce çözebilmenin derdine düştüğüm ve dua ettiğim bir problemin çözümünü bulamadığım bir sabaha uyanmadım. Öğrendikçe alınganlıklarım, kırılganlıklarım azalıyordu.

O yüzden okuduğum ve sevdiğim tüm kitapları bir ilaç gibi tavsiye ettim insanlara. İnanıyorum ki arayışı olanlara okumak iyi gelir. Belki siz de bir arayışla bu satırları okuyorsunuzdur.

Dilerim ki bu kitabın ardından çocuk olmaya dair olumsuz yargıların birçoğu kırılır okuyanların zihninde. Çocukları anlamaya çalışmanın hiç de zor olmadığı görülür. ..

Kitabin üslubu çok naif. Eğer katılmadığınız görüşler olursa dahi bunları saygi çerçevesinde okumaya devam edebilirsiniz. Bir alıntıyı bırakarak buradan ayrılıyorum, okuyanlar yorumlarda bir ses ederse çok güzel olur 🙂

Büyük kızım bir gün internet başında almak istediğimiz ürünü incelerken “siz istediğiniz her şeyi her zaman alıyorsunuz, bizimse pek çok şey iöin beklememiz gerekiyor.” dediğinde başıma düşen “o şey” ne söylersek söyleyelim “hal” dilimiz güçlü bir iradeyi yansıtmıyorsa çocuğun dünyasında bir şey ifade etmediğini hatırlattı bana, utanma duygusuyla birlikte… Kendimizin gösteremediği sabrı onlardan beklediğimizi yine kızımın tespitiyle hatırlamak, aynı zamanda işe nerden başlamam gerektiğinin de çözümüydü benim için.

Çocuklar Anneleri Büyütür – Tuğba Akbey İnan” için 3 yorum

  1. Tavsiyeniz ile okumaya başladım kitap çok güzel bir üsluba sahip farklı bir bakış açısı kazandırıyor teşekkür ederim ????

Bir cevap yazın