Günü Tahlil Et – Gününü Planla 1

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Bu yazı dizisinde kendi planımı oluşturma yöntemimden bahsetmek istiyorum. Ben yıllardır bu yöntemi kullanıyorum ve verim alıyorum. Özellikle yaptığı planlara uyamayan kardeşlerimin dikkatle okumasını istiyorum. İnşaAllah faydalı olur. Olumlu olumsuz geri dönüşlerinizi bekliyorum.

Günü planlamanın ilk basamağı o günü nasıl geçirdiğimizi / geçirmekte olduğumuzu bilmektir. Bu yöntem günümüz içerisindeki boş vakitleri de keşfetmemizi sağladığı için benim en sevdiğim yöntem. Herhangi birisi hayatına kolayca uygulayabilir diye düşünüyorum.

Bu yöntem nedir? Günümüzü geçirirken muhakkak yaptığımız şeyleri dakikası dakikasına işaretlemek. Günleriniz farklı geçiyorsa birden fazla da yapabilirsiniz. 24 saatinizi doldurduğunuzda bir gününüz önünüzde harita gibi duracak. 🙂 Serbest zamanları işaretleyip işaretlememek size kalmış. Ancak örneğin izlediğiniz dizi varsa onu işaretlemeniz ya da uyumadan önce sosyal medyada örneğin yarım saat geçiriyorsanız bunu işaretlemeniz önemli. Sebebi bu tür sabit alışkanlıklarımızdan zor vazgeçmemiz.  Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı telefonunuzun ayarlar kısmına girerek Pil Kullanımı ya da Ekran dan kontrol edebilirsiniz. Android kullananlar Space uygulamasından da yararlanabilirler. Mutlaka yaptığınız şeyleri de işaretlemeniz önemli. Örneğin 2 saat süren akşam yemeği hazırlığı + akşam yemeği orada yer almalı.

Bunu yapma amacımız günümüzü artı ve eksi yönleriyle keşfetmek. Günümüze uzaktan bakmanın en güzel yolu da günümüzü çizmek 🙂 Günün hangi kısımlarında nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz, hangi kısımlarında boş vaktimiz yok bunu görmemiz önemli. Sonraki adımlarda bu kısımları dolduracağız inşaAllah.

Ben bunun için bir çizelge hazırladım. Doldurulmuş örnekli halini de buraya ekliyorum. Kaliteli görselleri “pdf” yazan kısımdan tıklayıp indirebilirsiniz. Telefonunuzdan işaretleme yapabileceğiniz gibi çıktı alarak onun üzerinde de çalışabilirsiniz.

Pdfini indirmek için:

Günü Tahlil Et Çizelge 1

Birde bahsettiğim gibi örnek çizelge hazırladım. Ben öylesine doldurdum sizde bir göz atabilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından saatleri üzerine yazabilirsiniz.

Günü Tahlil Et Çizelge 2

 

Günü Tahlil Et – Gününü Planla 1” için 3 yorum

  1. ellerine ve emeğine sağlık :)) çok iyi bir bakış açısı oluşa bilir bu şekilde 🙂 bu arada ben kalben çok seviyorum seni blogumda da senin çalışmalarını elimden geldiğince duyuracağım inşAllah sure defteri çalışmandan bahsettim çok iyi bir iş için çaba gösteriyorsun Rabbim hepimizin yolunu bu Dava da sabit kılsın inşAllah.. cezakallahu hayran kesira ❤

  2. Selamun aleykum, severek ve faydanlanmaya çalışarak takip ediyorum Allah razı olsun. Her şey çok güzel fakat çizelgelerde kullandığınız renkler çok soft ve birbirine yakın olduğu için görmek epey zor, zıt renkler kullanmanızı tavsiye ederim. Allah’a emanet olun 🙂

Bir cevap yazın