Hedefini Netleştir – Gününü Planla 2

“Bir duruşu olmalı insanın;

Bir bakışı

Bir anlayışı

Bir aşkı

Bir davası olmalı…”

Cahit Zarifoğlu

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Gününü Planla 1 yazısında günümüzü yakından inceledik, yoğunluklarımızı ve boşluklarımızı keşfettik. Şimdi geldik hedeflerimize…

Hedefimiz olmadığında plan yapmaya çalışsak dahi bir yere varamıyoruz. Elimizde kalemle planımızı doldurmaya çalışıyoruz ancak yazacak pek bir şeyimiz yok, aynı zamanda bu boşlukların yetip yetmeyeceğinden dahi emin olamıyoruz. Yetersizlik ve yoğunluk arasında boğulabiliyoruz. Ya da hazırladığımız planlar sadece günü kurtarıyor. Zaten içimizde de bir ateş yanmıyor.

Stanford Üniversitesi insanların başarısında zekanın etkisini araştırırken çarpıcı sonuçlarla karşılaşmış. Sonuçlara göre başarıyı zekadan önce dört önemli kriter etkiliyor. Bunlar: Özgüven, Disiplinli Olmak, İstikrarlı Çalışmak, Amaç Belirleme. Bu dört maddenin de en önemlisinin amaç belirlemek olduğunu görmüşler.

Bir hedefiniz var mı? Bu soruya hemen hemen herkes evet diye yanıt verir, çünkü hepimizin istediği şeyler var. Ancak hedef; isteklerimizden, dileklerimizden çok daha farklıdır. Rabbimin razı olduğu bir kul olmak istiyorum. Bu satırları okuyan birçok kişinin kurabileceği bir cümle.. Gelin şimdi bunu hedefe dönüştürelim:

  1. Rabbimin razı olduğu bir kul olmak istiyorum. (isteğim ) Bunun için ibadetlerimi elimden geldiğince doğrultacağım. (kararım) Öyleyse hedefim bir ilmihal kitabını dört ayda baştan sona okumak, eksik ve hatalarımı görerek yaşantıma uygulamak. (hedefim)
  2. Rabbimin razı olduğu bir kul olmak istiyorum. Bunun için Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlamaya çalışacağım. Öyleyse hedefim düzenli olarak Kur’an-ı Kerim okumak ve tefsir usulü / tefsir dersleri alarak üç yılda Kur’an-ı Kerim’i baştan sona anlamaya çalışmak.
  3. Rabbimin razı olduğu bir kul olmak istiyorum. Bunun için örneklerin en güzeli Resulullah sav’in yaşantısını güzelce öğrenmem gerekiyor. Öyleyse hedefim beş ayda Resulullah sav’in hayatını anlatan iki kitap bitirmek.

Yukarıdaki hedeflere baktığımızda bazı ortak noktalar görüyoruz. Bunlardan birisi süre içermeleri. Zaman kısıtlaması hedeflerimizin olmazsa olmazı. Ancak bu kısıtlamayı kendimizi iyi tanıyarak, mantıklı bir şekilde yapmalıyız ki başarısızlık yaşamayalım. İkinci bir ortak nokta bu hedeflerin isteklerimiz doğrultusunda ulaşılabilir bir nokta olması. Örneğin ilk hedefte yer alan ilmihal kitabını okumak yerine ezberlemek deseydik bu hedefimiz geçersiz olacaktı. Başka bir ortak nokta bu hedeflerin isteğimizle örtüşmeleri.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada öğrencilere hedefleri sorulmuş ve %3’ü net olarak hedeflerinden bahsedebilmişler. İleriki yıllarda araştırma devam etmiş ve bu %3’lük dilimin geri kalan %97’lik dilime göre daha başarılı olduğu saptanmış. (1953)

Peki hedefler planlar için ne kadar gerekli ? Bizler aslında hedeflerimiz için plan yapıyoruz. Eğer hedeften yoksunsak birkaç gün sonra elimizdeki yapılacaklar listesini bir yerlerde untumayacağımızı kim söyleyebilir? Hazırladığımız planları kaç gün uyacağımızı bilemememiz hedeflerimiz olmadan oldukça normal değil mi?

Değerli arkadaşlar, bizim kalbimizi yakan bir davamız olmalı. Zihnimizde parlayan bir hedefimiz olmalı. Öyle ki bu hedefe kilitlenmek için bir dakika daha kaybetmek istememeli, besmele ile yola koyulmalıyız. İşte o zaman yorgunluklarımız birer tebessüme dönüşecek, dinlendiğimiz anlar bizi rahatsız edecek. Üzülmeye hatta karamsarlığa dahi vakit bulamadan ilerleyeceğiz Allahın izniyle.

inşaAllah hedef konusunun planlar için önemini anlatabilmişimdir, faydalı olmuştur. Hayırlı günler

 

Hedefini Netleştir – Gününü Planla 2” için 7 yorum

  1. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Yayınlamış olduğunuz iki yazıyı da okudum. Hedef belirleme konusunda bana yol gösterdi. Üzerine daha fazla düşüneceğim inşaAllah. Allah razı olsun:D

    1. Çok teşekkür ederim, faydalı olması beni ne kadar mutlu etti bilemezsiniz 🙂 Allah sizden de razı olsun.

Bir cevap yazın