İlk Kar Planı

Geçen yıl ilk kar düştüğünde yurttaydım. 6 kisinin ancak ranzalarla sığdığı küçük bir oda ve tek göz minik penceremiz vardi. Pencereyi açınca minik masayı kullanamıyorduk o sebeple genelde kapalı kalıyordu. Ben tüm okumaları, etüt odalarında yer bulamadığım için bu odada yapıyordum. Hatırlıyorum; yağan kari minik pencereden zar zor görüyordum. Işık yetersizdi. Okurken kitaplarımı koyacak yeri zor bulmuştum. Okunmayı bekleyen kitaplarım ise bir kitaplık olmadığı için çöp poşeti geçirdiğim (kutu kokusu sinmesin ve korkunç ama böcek olursa içine giremesin diye) kutularından birinde duruyordu. Boynumu eğerek okumam gerekiyordu alt ranza olduğum için. Ama o günün lezzetini unutmuyorum. Çünkü o gün şu ayetleri okuyordum;
“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba bir kandil içindedir; o kandil de sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki doğuya da batıya da nisbet edilmeyen mübarek bir ağaçtan, yani zeytinden tutuşturulur. Yağı, neredeyse kendisine ateş değmese dahi ışık verir. Nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruna kavuşturur. Allah insanlara işte böyle misal getirir. Allah her şeyi bilir.”
İlk defa okuduğum bu ayetler.. Tefsiri de okumamla birlikte hayranlığım kat kat arttı. Su ana kadar okuduğum en güzel benzetme meğer benim kitabımda yer alıyormuş.
O günümü unutamıyorum. 1 yıl geçmiş üstünden. Şimdi evin kar yağışını en iyi gören yerlerinden mutfağa geçmiş, tıpkı bir yıl önce o günki gibi kendime sevmediğim halde sıcak bir şeyler hazırlamış önüme o satırları açmışım.
Şaşkınlığım sonraki gelen ayetle on katına çıkıyor. Gecen yıl gözden kaçırdığım, bir sonraki ayet..
“Bu kandil bir takim evlerdedir ki Allah o evlerin yücelmesine ve içlerinde isminin anılmasına izin vermiştir. Orada sabah akşam O’nu tesbih eder..”
Elhamdulillah.. Elhamdulillah benim evimde de Rabbimin ismi anılıyor. Rabbim evlerimizi nura açılan pencerelerden eylesin insaAllah 🙂

Zeynep Seçil Büyükçolak, 2016 Aralık, İstanbul

İlk Kar Planı” için 9 yorum

  1. Allah razı olsun abla ???? *bazı harfler gözükmüyor abla o harflerin yerine onlara benzeyen harfleri kullansan daha güzel olur abla

  2. Selamun aleykum sizi 3 yıl falan oldu takip ediyorum . İlk defa yorum yazıyorum . Maşallah Çok ilham veriyorsunuz. Sizin yazılarınızı okuyunca harekete geçmem gerektiğini anlıyorum ve bir istek geliyor. Bir de 2 yildir uygulamanızi bekliyorum hemde 4 gözle . Biran önce hazirlanmasi duası ile . Çünkü ben instagrami artik kullanmıyorum ve sizi ancak burdan takip edebiliyorum . Uygulama olursa çok daha iyi olacağını düşünüyorum. ALLAHa emanet olun . Rabbim ilminizi arttirsin.

Bir cevap yazın