Kedilerle Yaşam / Küçük Bilgiler

Kedilerle birlikte yaşamak.. Daha evvel kedisi olmayıp kedi sahiplenmeyi düşünenler için küçük bilgilerin yer aldığı bir yazı dizisi paylaşımı yapmaya karar verdim. İki kedimiz olduğu için bana kedilerle alakalı çok soru geliyor. Ayrıntılı bir rehber değil, bazı soru işaretlerini giderme amaçlı hazırladığım bir yazı inşaAllah faydalı olur. 🙂

Kediler temiz hayvanlardır. Dinimizde de kedileri beslemek uygundur. Kedilerle birlikte yaşayan insanları görünce kişinin ilk düşündüğü şey çiş oluyor. Kediler çişlerini nereye yapıyor? Kedilerde doğuştan gelen bir temizlik güdüsü vardır, çişlerini kuma ya da toprağa yapıp üstlerini kapatmak istiyorlar. Bunun için ihtiyacınız olan şey kum kabı ve kum. Biz üstü örtülü önden girişi olan kaplardan kullanıyoruz çünkü mahremiyete de ihtiyaç duyuyorlar. Yetişkin kedileri kum kabına bıraktığınızda tuvalet eğitimi almamış dahi olsa genellikle durumu hemen kavrıyor. Sokaktan getirdiğiniz kedide dahi bu durum böyle. Yavru kediler ise çişinin geldiğini çok belli eden hareketlerde bulunuyorlar. Eğer kum kabının yerini anlayamamışsa ve kaba gitmiyorsa biraz göz takibi yaparsanız çişi geldiğinde olduğu yeri kazmaya çalışır gibi hareketler yaptığını görürsünüz. O durumda alıp kaba bırakabilirsiniz. Kuma patilerini de sürtüp orayı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle bu konuda problem yaşanmıyor. Kum kabından çıktıktan sonra da ellerini ve ayaklarını temizliyorlar. Yavru kedi annesiyle birlikteyse annesi temizliyor bu durum benim çok hoşuma gitmişti :)Kum kabını yemek yediği ve su içtiği yerin yanına koymamak gerekiyor. Eğer bunu yaparsanız kediniz kum kabını yok sayabilir. Ayrıca kum kabını düzenli olarak temizlemek gerekiyor. Çiş ve kakayla karşılaştığında topaklanan kumlar, bir kürek yardımıyla eleyerek vs kolayca temizlenebiliyor. Ben önceden bu konuyu çok merak eder ve zahmetli görürdüm ancak öyle olmadığını farkettim.

Kediler etrafı tırmalar mı? Kedilerin tırmanma ve tırmalama ihtiyaçları da doğuştan geliyor. Özellikle yeni uyanan kediler bunu yapıyor. Bunun için kedinize tırmalama tahtası almanız ya da yapmanız gerekiyor. Bir sopanın üzerine dolanmış kalın hasır iple yapılabilir yada satın alabilirsiniz. Kedi buna çok kısa sürede alışıyor. Eğer farketmezse kedinizi alıp patilerini tırmalama tahtasına sürterek keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Tırmalama tahtasını kullanan kedi başka yerleri tırmalamıyor. En azından bizimkiler öyle. 🙂

Kediler sıcaklığa ve yapay aydınlatmaya bağlı olarak kızgınlık dönemine girebiliyorlar. Kendim dişi kedi beslediğim için benim kedimdeki belirtilerden bahsedeceğim. Normalde çok sakin bir kedi olan Piso durmadan miyavlamaya başlıyor. Çok kolay farkediliyor gerçekten çünkü sesini duyurabilmek için balkona çıkıp miyavladığı dahi oluyor. 🙂 Kuyruğunu dikleştirerek geziyor ve durmadan ilgi bekliyor. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kısırlaştırmanız gerekiyor. Hormon ilaçlarıyla bunu önlemeniz kedinize zarar verebilir. Kısırlaştırmanın dini hükmünü de hocalarınıza danışabilirsiniz. Ben caiz olduğunu dinlemiştim. Erkek kediler kızgınlık döneminde etrafa kokusunu bırakma amaçlı etrafını pisletebiliyormuş. Bizim kedimizin eşinin sahibi bunu defalarca yaşadığını söylemişti.

Kediler çok tüy döker mi? Doğru beslenme, aşı takibi ve tüylerinin taranması kedi derisinin sağlıklı olmasına kapı aralar. Bu sayede kediniz pek tüy dökmez. Sanırım cinsi de bunun için önemli bir etken. Bizim kediler pek tüy dökmüyor. B vitamini de bu konuda önemliymiş. Düzenli süpürülen ve bunlar dikkat edilerek yaşanılan bir evde tüylerin çok problem olacağını sanmıyorum.

Aşılar ve rahatsızlıklar konularına değinmiyorum. Bu konuda veterinerinizden bilgi almalısınız. Ayrıca astımı olan vs kişilerin kedi sahiplenmeden evvel doktoruyla görüşmesi gerekiyor bana kalırsa.

 

Kedilerle Yaşam / Küçük Bilgiler” için 5 yorum

  1. Peki dışarı çıkmak icap ettiğinde kediyi ne yapıyorsunuz ? Evde yalnız bırakmak sorun olur mu?

    1. Uzun süreli gitmiyorsanız sorun olmuyor, biz uzun süreli seyahate çıktığımızda eski sahipleri olan komşumuza bırakıyoruz. 🙂 Yanınızda da götürebilirsiniz.

  2. s.a kardeşim sizin kedinize karşı ilgi alakanızdan dolayı danışmak istedim.bu cins kediye sahip olmak istiyor kardeşim almamı cok istiyor cok düşkün kedilere ancak bu cins kediler satın almak para karşılığı 1000tl den bahsediliyor uygun göremedim açıkçası ama siz galiba bu şekilde almamıştınz değil mi acaba bu tarz da bir yardım alabileceğim bir yer tanıdığınız var sahiplenmek istiyoruz kanser hastası annem var tüy dökmüyor demenize sevindim evde yanlız kalıyor herkes iş güç okula gidince iyi olur diyoruz ona da yoldaş olur 🙂

    1. Aleykümselam kardeşim öncelikle şunu söyleyim, kedi alım satımı dinen caiz değildir 🙂 Biz kedilerimizi sahiplendik komşumuzun kedileriydi. Çok güzel düşünmüşsünüz, bazı facebook grupları oluyor sosyal medyada kedi sahiplendiren bunu takip eden bununla uğraşan kişiler oluyor onları takip etmenizi öneririm. Soy kütüğü olan cins kedileri en aşağı 1500 liradan satıyorlar, kimi insanlar alıp damızlık gibi kullanıyor maalesef çok üzücü.

  3. Merhaba Zeynep instagram hudanibitten buraya geldim seni takip etmekten oldukça memnunum vaktimi berekerlendiriyorsun Allah senı adn cennetinde şenlendirsin ???? senden rıcam kişisel hayat planını biraz daha detaylandırır mısın

Bir cevap yazın