Plan Hazırlamadan Önce

Birçoğumuzun heveslerle hazırlayıp yarım bıraktığı, yarım bıraktığı gibi var olan motivasyonunu da karamsarlıkla erittiği planlar…

Planlara uyamayışımızın belli sebepleri var. Bunlardan -bana kalırsa- günümüzü nasıl geçirdiğimizi incelemeden yola çıkıyor oluşumuz. Öncelikle devam eden yaşantımıza bir bakmalı, bir günümüzü nasıl geçirdiğimizi incelemeli, zorunluluklarımızı ve rahat zamanlarımızı belirlemeliyiz. Bunları netleştirdikten sonra hazırlayacağımız bir plana uymak benim için her zaman daha kolay oldu. İnşaAllah sizler için de öyle olur. O halde kalem-kağıtlarımızı hazırlayalım, günümüzü tahlil etmeye başlıyoruz 🙂

Öncelikle yaptığımız şey bir kağıda 24 kutucuk çizmek. Ben 6×4 lük bir tablo yaptım bunun için. Sizler de bu yazıyı okurken görüntüyü kaydedip işlemleri bunun üzerine yapabilirsiniz. 🙂

Bu 24 kutucuk bizim 24 saatimizi gösterecek. Bunu yapma sebebimiz bir günümüzü 1’er saatlik dilimlere ayırıp incelemek, tahlil etmek. Siz yarımşar saatlik dilimlerle de yapabilirsiniz, örneğin benim yaşantım onun için daha uygun. Bu şekilde gün boyunca neler yapıyoruz, eğlenmeye uykuya sosyalliğe ne kadar zaman ayırıyoruz görmek daha net oluyor.

24 saatimizi tablomuza alıyoruz. Şimdi yapacağımız şey bu zaman dilimlerine gün içinde yaptığımız şeyleri işaretlemek. Okul, iş, ev işleri, televizyon, oyun, gezmek, yemek hazırlamak, uyku, ibadetler, okumalar, hobiler aklınıza ne geliyorsa gününüzü geçirirken yarım saat ve daha fazla vaktinizi alan her şeyi işaretlemenizi öneririm. 3 saat televizyon mu izliyoruz? Bunu belirtmek bizim motivasyonumuzu düşürmemeli aksine biz güzel işler için adım atıyoruz elhamdulillah. Ne kadar şeffaf olursak o kadar iyi.  Bu adımda ben okula giden ve eve geldiğinde ailesiyle vakit geçirmeyi seven, derslerine zaman ayıran bir öğrenci gibi gün tahlili yaptım.

Bu kardeşimiz günde 7 saat uyuyor, saat 5’te kalkıp (ya da saat diliminde onun için hangi saatteyse) namazını kılıyor ve Kur’an okuyor. Maşallah 🙂 8’den akşam 5’e kadar okulda, okuldan gelince ailesiyle vakit geçiriyor, yemek hazırlamaya yardım ediyor ve birlikte yemek yiyorlar. Saat 8 ve 10 arası ders çalışıyor. Ardından geçirdiği zamana baktığında aslında 2 saat gibi görünen o dinlenme zamanında bir saatini verimli kullandığını görüyor. Sınava hazırlandığı için tv izlemiyor, sosyal medyada zaman geçiriyor. Takip ettiği bazı bloglar ve kişilerin yazılarını, videolarını inceliyor. Ama bir saat kadar zamanda da ne yapacağını bilemez şekilde keşfetlerde, aslında ilgisini çekmeyen yerlerde dolandığını farkediyor. Böylelikle saat 23:00 aslında boş oluyor. Saat 24:00’te de uyuyor. Öyleyse bu kişi bu bir saatlik zamanında çeşitli okumalara, kendini geliştirebileceği videolara ya da ikisine birden yer verebilir.

Aynı şekilde bu kişi, yarım saatlik okula gidiş-dönüş zamanını da değerlendirebilirdi. Bu da aynı şekilde günde 1 saat yapar.

Görüldüğü gibi aslında dinlenme/eğlenme zamanlarımızı yakından inceleyerek  ayırdığımız bu vakti daha nitelikli hale getirebilir aynı zamanda kendimizi yetiştirmeye de zaman bulabiliriz. Bu süre bir saat yerine yarım saat de olabilirdi, beş saat de olabilirdi. Plan hazırlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

 • Eğer planlı bir hayatımız yoksa, başlangıç için abartısız, düzenimizi çok değiştirmeyen planlar hazırlamak. Örneğin yukarıdaki plana sahip olan kişi için kendini yetiştirme zamanı saat 19:00 olsaydı tüm oturmuş düzeni kaymış olacaktı. Belki ailesiyle birlikte vakit geçiremediği için aklı orada olacak, saat 23:00’e kayan çalışma saati derslerinden verim alamamasına sebep olacak gibi.
 • Çok boş saat görüp abartılı planlar hazırlamamak. Konuştuğum bazı kişiler günde beş saat boşluk bularak bunun tamamını doldurma amaçlı bir program hazırlıyorlar. Bu da doğru değil maalesef. Bizim amacımız nitelikli zaman geçirmek, kendimize bir şeyler katmak. Ağır programlar hazırlayıp buna uyamazsak bunun zararı sadece kendimize olur.
 • Günümüzü incelerken tamamen şeffaf olmak. Merak etmeyin bu hazırladığınız gün değerlendirmesini kimse görmeyecek. Belki bana gönderirseniz ben görebilirim 🙂 Kendimize karşı ne kadar dürüst davranırsak bizim için o kadar iyi olacaktır inşaAllah. Diğer türlü bunu yapmamız bir şey değiştirmeyecek.

Bu benim plan yapma yöntemim. Normalde planlı olmama rağmen düzenimi çok bozacak abartılı planlara kalkıştığım için genelde bunu kullanıyorum. Hatta üniversitedeki derslerim günden güne saat olarak farklılaştığı için ayrı ayrı hazırlıyorum. Umarım sizin de işinize yarar. Aklınıza takılan soruları yoruma yazarsanız cevaplandırmaya çalışacağım.

Rabbim günlerimizi bereketli şekilde geçirmemize yardım etsin inşaAllah. Selamun Aleykum ^_^

Zeynep Seçil Büyükçolak, İstanbul, Temmuz 2017

Plan Hazırlamadan Önce” için 22 yorum

 1. Çok verimli bir yazı olmuş yarın ilk iş böyle bi olan hazırlamak olacak inşallah uyabilirim 🙂

  1. İnşaAllah güzel kardeşim, kendimize uygun planlar hazırlamazsak neden olmasın 🙂

 2. Allah razı olsun . Ben de sürekli yapıpta uygulamadığgım planlarımı yeniden planlayacagım insaallah uygularım ????

 3. Bende yarın günümü gözden geçirip bu şekilde bir adım atmayı düşünüyorum inşaAllah. Galiba abartılı plan hazırladığım için uyamayanlardanım bende. Allah razı olsun kardeşim verimli bi yazı olmuş ????

  1. Allah senden de razı olsun kardeşim 🙂 İnşaAllah hayırlara vesile olur bu yeni planlar 🙂

 4. Yazını çok verimli çok beğendim. İnşaAllah devamını bekliyorum ve sitenizi herkese tavsiye edeceğim. Allah yardımcınız olsun.

 5. Ve Aleyküm Selam, âmin inşaAllah Zeynep hanım. Allah razı olsun. Yeniden bir ‘Bismillah’diyeceğim. Rabbim yardımcımız olsun.????

 6. Çok güzel olmuş. Tam da ihtiyacım olan zamanda denk geldi. Çok teşekkürler. Iyi çalışmalar 🙂

 7. Selamunaleyküm abla.Ben Havvanur.İmamhatip lisesi 2.sınıf öğrencisiyim.Benim için oldukça gerekli olan bir yazıydı.Gerçekten bu aralar monotanlaşmakta zirvedeyim.Allah affetsin.Ne diyim.İnşAllah yaptığım planları yaşayabilirim.Vesile olduğun için çok sağol.Allah’a emanet ol????????

 8. Assalamu alaikum… Çok iyi geldi bana.. Biiznillah en kısa zamanda -bu akşam weya yarın- bir program hazırlayacam. Sizinle paylaşıp yardım almayı çok isterim. Ben bi prokrastineyşin im malesef. Bu sebeple bu sefer yaptığım programın son we istikrarlı bi program olnasını istiyorum. Paylaşımınız için Allah sizi hayrla mükafatlandırsın. Fi emanillah..

 9. Ben de çoğu zaman program hazirlayip uyamayanlardanim.bu yazınızla,aslında kendi günümü tahlil etmeden gelişigüzel planlar hazırladığımi farkettim.. Allah razı olsun çok verimli oldu.

 10. Zeynep hanim planli bi hayati olmayan kisiler icn ilk baslangicta saat saat yerine plan yerine genel bi plan yapsak olrmu. Mesela gunluk 50 syf kitap okuyacagim ama bunu gunun hangi saati olursa olsun bitirecegm seklinde. Bazen sabah bazen gece. Plani hc uygulamayan biri icn bunu onerirmisiniz. Tabi baska tavsiyeniz varsa onuda alabilrm☺

 11. ALLAH Razı olsun sitenizden çok istifade ettim paylaşım yapmaya devam edin bizde size duaya devam edelim inşallah:

 12. erkekler içinde yaparmısın 7.sınıfa gidiyorum. youtube channel: Yunus Emre Dündar . 2.çıkan benim kanal .7 video

 13. Telefonla çok meşgul oluyorum . Elimden düşmüyor nerdeyse. Alışkanlık olmuş iki dakika vb. illa bakacağım. Üniversite ogrencisiyim ders calismaktan bıktım telefona yoğunlastim ne yapmam gerekiyor. Yurtta kalıyorum çok boş vaktim var

Bir cevap yazın