Riyazüs Salihin (Erkam Yayınları) Tanıtım

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Bugün sizlere Riyazüs Salihin’inimi tanıtmak istiyorum. Normalde ciltli eserlerin tamamını bitirmeden tanıtım yapmıyorum ancak bu kaynağımızdan çok paylaşım yaptığım için haliyle soruluyor bende bitirdiğim 1. cildi odaklı bir tanıtım yazısı hazırlamak istedim. İnşaAllah faydalı olur. 🙂

Eser hakkındaki bilgiler:

Yayınevi: ERKAM YAYINLARI
Yazar:İmam Nevevi

Burada fotoğraflarını göreceğiniz eserlerin boyutu: Sempatik boy, yani 15×11 boyutunda

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail L. Çakan ve Doç Dr. Raşit Küçük’ün 6 yıllık emeğinin sonucu meydana gelen, İmam-ı Nevevi’nin meşhur eseri Riyazü’s-Salihin’e yaptıkları tafsilatlı şerh çalışmasıdır.

Birazdan da inceleyebileceğiniz gibi dili sade ve anlaşılırdır. Hitap ettiği yaş grubunu belirleme konusunda iyi olmadığım için bu konuda yardımcı olamıyorum.

Devam edelim:

Eser toplam 8 cilttir. Takım halinde satılmaktadır.

Eserin 1. cildinin en başında “Hadis ve Sünnet” kavramları detaylıca ele alınmıştır Peygamber ve Sünnete Olan İhtiyaç, Sünnetin Kaynağı, Sünnetin Bağlayıcılığı, Sünnetin Evrensel Bütünlüğü, Sünnetin Dindeki Yeri, Sünnete Yöneltilen İtirazlar ve bazı soruların yanıtlarıyla yaklaşık 50 sayfa bu konular açıklanmıştır.

Ardından yaklaşık 30 sayfa İmam Nevevi’nin hayatından ve eserlerinden bahsedilmektedir. Yaklaşık 20 sayfa kadar da Riyazüs Salihin hakkında bilgi verilmektedir.

110. sayfadan itibaren kitabın diğer ciltlerinde de olduğu gibi anlatılan konulara geçişi bulunmaktadır. Burada da görüldüğü gibi ilk konu “İhlas ve Niyet”tir. Riyazüs Salihin’in konu başlıklarını ele alış biçimi şu şekildedir:

Öncelikle konu ile ilgili belli ayet-i kerimelerin Arapça metinleri, Türkçe mealleri ve bir ya da birkaç paragraflık açıklamaları bulunmaktadır.

Ardından konu ile ilgili Hadis-i Şeriflerden bazılarının Arapça metni, Türkçe meali ve kaynağı yer almaktadır.

Ardından Hadis-i Şerifimizin ravisi hakkında bilgi verilmektedir. Örneğin alttaki fotoğrafın sol üstünde Hz Ömer ile ilgili bilgilerin son kısmı yer alıyor. Devamında da Hadis-i Şerifimizin açıklaması yer almaktadır. Bu açıklamalar daha iyi anlayabilmemiz için detaylandırılmıştır. Kimi zaman daha başka Hadis-i Şeriflerle desteklenmiştir. Güzelce okuyabilmeniz açısından fotoğrafları büyük boyutla ekliyorum ki ben bu kitabı okuduğumda anlayabilir miyim dili nasıldır gibi tereddütleriniz olmasın. 🙂

En son kısımda ise “Hadisten Öğrendiklerimiz” kısmı yer almaktadır. Burada Hadis-i Şerifimizden yapılan çıkarımlar madde madde sıralanmıştır. Genelde 4-5 maddedir.

 

Eserin birinci cildinde yer alan konular sırasıyla:

İhlas ve Niyet

Tövbe

Sabır

Doğru Sözlülük

Allah’ın Kullarını Denetlemesi

Takva

Tereddütsüz İman ve Allah’a Tam Güven

Doğruluk

Tefekkür

Hayırlı İşlere Koşmak

Mücahede

Ömrün Sonlarında Hayrı Arttırmaya Teşvik

Hayır Yollarının Sayısızlığı

Allah’ın Emirlerine Uymada Ölçülü Olmak

İbadetleri ve Hayırlı İşleri Sürekli Yapmak

Sünneti Korumak

Allah’ın Hükmüne Boyun Eğmek

İlk cilt benim elimde olan sempatik boyutuyla beraber toplam 752 sayfadır.

Umarım yararlı bir tanıtım olmuştur. Fotoğrafları telefonumla çektiğim için görüntüler pek kaliteli olmasa da yazılar okunaklı görünüyor umarım size yardımcı olmuştur.

Fotoğraflarda kullanılan aksesuarlar: Telli kitap standı: English Home, Mumluk: İkea

Riyazüs Salihin (Erkam Yayınları) Tanıtım” için 5 yorum

  1. Merhabalar Planlı Müslüman, öncelikle tanıtımın için teşekkürler. Hayırlı okumalar dilerim. Size bir sorum olacaktı. Ben de bu 8 cilti okumak istiyorum lakin normal boyutlarının fiyatı beni aşıyor. Bu elinizdeki sempatik cep boy kitaplar acaba çok mu küçük? Okuma açısından zor olur mu merak ediyorum?

    1. Merhabalar, ben sempatik boy kullanıyorum ve gerçekten memnunum. Instagram hesabımda @hudainabit sabitlenmiş hikayelerden Riyazüs Salihin başlığında olanda özellikle, boyutuna dair fotoğraflar paylaştım. Konfor olarak tabiki bir büyük boy gibi değil, ama acilen okunması gereken bir eser diye düşünüyorum sempatik boy sizi korkutmasın 🙂

  2. Selamun Aleykum Zeynep hanım.Masa üstü rahlenizi nereden temin ettiniz.Allah sizden razı olsun.

  3. sempatik boy çok küçük arkadaşlar bu kitab bir defa alınıyor siz 70 yasınıza gelseniz bile o kitap kitaplıkta duracak ve faydalanılcak 100 tl daha biriktirin insallah büyük boyunu alın derim.

Bir cevap yazın