Suffa Meclisleri

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah,

Bugün Siyer Vakfı’nın bir çalışması olan Suffa Meclisleri’nden bahsetmek istiyorum.

Suffa Meclisleri, bir ilim halkası. 5-15 kişilik gruplardan oluşuyor. Kendiniz bir grup kurabileceğiniz gibi mevcut olan gruplara muallim ya da talebe olarak katılım sağlayabiliyorsunuz.

32 hafta boyunca her hafta 1 konu olmak üzere işlediğiniz bir müfredatınız oluyor. Ekim Ayı’nda başlayıp Haziran Ayı’nda sonlandırıyorsunuz. Bu dersleri Siyer Yayınları’nın yayınladığı kitaplardan takip ediyorsunuz. Kitaplar o kadar güzel hazırlanmış ki, işleniş açısından sıkıntı yaşayacağınızı asla düşünmüyorum. Eğer meclislere katılma imkanınız yoksa dahi kitaplardan bireysel olarak yararlanabilirsiniz. Ben bugün “Kuran Dersleri” ve “Siyer Dersleri” olan iki kitabı da tanıtmak istedim.

Öncelikle kitapların içindekiler bölümünde ders ders neler yapacağınız belirlenmiş:

Derslerden önce ayet-i kerimeler ya da hadis-i şeriflerle bir giriş yapılarak o dersin kazanımları hakkında sorular yer almaktadır.

Derslerin içeriği gayet anlaşılır ve akıcı bir üslupla, gereken kısımlarda maddeleştirilerek hazırlanmış:

Gereken kısımlarda şekil ve şemalar kullanılmış.

Buraya kadar olan görseller “Siyer Dersleri” kitabındandı. Kur’an Dersleri kitabının içeriği biraz daha farklı, benim her zaman çok hoşuma gitmiştir. Onu da paylaşayım 🙂

Kur’an Dersleri’nin içerisinde, “Enler, İbret Şahsiyetler, Örnek Şahsiyetler, Nur Çeşmesi, Dava, Ahlak, Hz Peygamberin Dünyasında Kur’an” gibi kısımlar da bulunuyor. Böylelikle dersi yaparken farklı isimlerden de bahsederek konuyu zenginleştirmek, daha kalıcı hale getirmek mümkün.

Bu yıl Suffa Meclisleri’nde Sahabe Yılı inşaAllah. Sahabe Yılı kapsamında yine bir kitap daha yayınlanacak.

Bu çalışmaları bireysel olarak yapabileceğiniz gibi http://www.siyervakfi.org/suffa-meclisi/ sayfasına giderek mevcut gruplara da katılabilirsiniz. Örneğin aile bireylerinizi bir araya toplayarak haftada bir ders işleyebilirsiniz. Okulda arkadaşlarınızla yapabilirsiniz. Hem bireysel hem de grupla çalışmak için gerçekten çok çok güzel bir alan Suffa Meclisleri. Bu vesileyle inşaAllah bu yıl hanemde ben de bir ilim kuracağım. 🙂 Daha evvelinde ailemle çalışmıştım. Gerçekten çok kaliteli, çok tatlı zamanlar.

Suffa Meclisleri ile alakalı daha detaylı bilgi sayfada mevcut, inceleyebilirsiniz. Daha farklı soru işaretleriniz varsa kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. Allahuteala çabalayanlardan razı olsun. 🙂

 

Bir cevap yazın