Sure Defteri Çalışma Grubu Nedir?

Selamun Aleyküm

Nouman Ali Khan’ın “Nasıl Daha İyi Bir Müslüman Olurum?” isimli videosuyla birlikte bireysel kararların birlikte çalışmaya uyarlanmasıdır Sure Defteri Çalışma Grubu. İlgili Video:

Belirlenen bir sure içerisinde, kendi seçtiğimiz bir sure üzerine derinlemesine çalışmayı amaçlamaktadır. Sureyi

-Ezberleme

-Tefsirine çalışma

-Mealini okuma

-Sure hakkındaki makaleleri, kitapları, dersleri okuma/dinlemeyi

amaçlamaktadır.

Bireysel olabildiği gibi grupla çalışma da yapılabilir. Zaman zaman açtığımız whatsapp grupları ile birlikte çalışmayı yürütmekteyiz. Ancak whatsapp grupları her dönem açılmamaktadır.

 

Sure seçimi tamamen size aittir. Surenizi kendi çalışma temponuza göre seçebilirsiniz. Uzun/kısa, Mekki/Medeni bu tür detaylar tamamen size kalmıştır. Çalışmaya başlamadan evvel surenizde karar kılıp kaynaklarınızı hazırlamanızda fayda var. Ek olarak çalışma ile ilgili dökümanların çıktısını alarak da çalışmayı sürdürerek kendi takibinizi yapabilirsiniz. Her hafta gidişatımızı planlamak çalışmamızın verimli olması açısından önemlidir. Böylelikle yetişip yetişmeyeceği de, süremiz uzayacaksa ne kadar uzatılacağı da önceden netleşmiş oluyor.

Çalışma Grubu 1 başlangıç tarihi: 1 Ocak 2018, bitiş tarihi: 11 Mart 2018’dir. (Whatsapp grupları ile yürütülecektir.)

Çalışma Grubu 2 başlangıç tarihi: 18 Mart 2018, bitiş tarihi: 18 Haziran 2018’dir. (Whatsapp grupları kurulmayacaktır. Tamamen bireysel yürütülecektir.)

Whatsapp grupları ile yürütülen çalışmalara dair açıklamalar:

Yaptım / Yapmadım çetelesi tutulmaz.

Kaydolduktan sonra grup çalışmalara başlamadan evvel whatsapp grupları kurulur. Aynı sureyi seçen en az 5 kişi varsa, bu kişiler aynı grupta yer alırlar. Whatsapp grupları kontrol amaçlı değildir. İsim çetelesi tutulmaz. Yalnızca birbirimizin motivasyonunu arttıran çalışmalarımızın fotoğrafları paylaşılacaktır. Aynı sureyi çalışan gruplar tefsir bilgilerini paylaşabilirler. Konu dışı sohbete müsade edilmez. Çalışma grubunun amacı birbirimizi seçtiğimiz sure üzerine çalışmak için motive etmektir. Haftada bir gidişatımıza dair sohbetler edeceğiz ancak bunlar bizi çalışmalarımızdan alıkoyacak şekilde olmayacaktır inşaAllah. Konu dışı paylaşımlar bizi meşgul ettiği için bunlara müsade edemiyoruz maalesef.

Whatsapp grubu kurulma amacı:

Grupların kuruluş amacı haftada bir gidişatımız üzerine konuşmak, diğer günlerde ise çalışmalarımızdan fotoğraflarla birbirimizi motive etmektir. Fotoğraf göndermek istemeyen kardeşler “Şu an çalışmaya başlıyorum, Rabbim hepimizin çalışmalarına bereket versin” şeklinde diğer kardeşlerini motive edici, onlar için dua eden cümleler de kurabilirler. Maksat birbirimizi motive etmek ve Rabbimizin rızası yönünde ilerlemektir.

Gruplarda çetele tutulmayacaktır. Herkes kendinden sorumludur. Ek olarak gönderdiğimiz dökümanın isterseniz çıktısını alabilir ve kendinizi oradan takip edebilirsiniz.

Sadece dökümanları isteyen kişiler lütfen çalışmalara kaydolmasınlar. Sure Defteri Başlığı altındaki eklenecek olan bir yazıdan dökümanları indirebilirlerç Dökümanların üzerinde oynanmasına rızamız yoktur.

Hayırlı olsun inşaAllah 🙂

Not: Suffagah.com’a bir yazılarını dökümanımızda kullanmak üzere bize emanet ettikleri için teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun 🙂

 

 

Sure Defteri Çalışma Grubu Nedir?” için 10 yorum

  1. Sizi yanı tanıdım grubunuzda olmayı dilerdim. İnş bir dahaki senelere. Rabbim yollarımızı açık etsin. Muhabbetle

  2. Sizi yeni tanıdım, grubunuzda olmayı dilerdim. İnş bir daha ki sefere. Rabbim yollarımızı açık etsin. Muhabbetle

  3. Selamün aleyküm, Hocam aktif bir grup kurulsa. Malumunuz bu türlü bir desteğin ortak yürütüldüğü yardımlara çok ihtiyaç var

    1. Ve aleykümselam, aslında kurmuştum ancak düzenli katılım sağlanamadığında başta benim olmak üzere motivasyon kaybına sebep oluyor ve düzensizlikler başlıyor. Ne tür bir eleme yapacağımı da bilemediğim için şimdilik grup açmamayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın