Tökezlediğinde Toparlanmak – Gününü Planla 4

 “Geleceğin bana yapabileceği hiçbir şey şimdi benim elimde olanları alamaz”

 

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah değerli arkadaşlar, Gününü Planla yazı dizimizin son yazısına geldik. Bu süreçte neler yaptık? Önce günümüzü tahlil ettik, vaktimizi nelere ayırıyoruz, boşluklarımız var mı şöyle bir baktık. Sınırlandırmamız gereken alışkanlıklarımız var mı yokladık. Sonra hedefimizi netleştirdik. Eğer hedefimiz yoksa ya da hedef sandığımız bir isteğimiz varsa bunlar üzerine düşündük. Ardından günümüzü planlamaya başladık, hedefe giden yolda atacağımız adımları günümüzün içerisine yerleştirdik.

Şimdi geldik bu planlara uyamama durumumuza. Planlarımıza uyamama sebebimizin farkında olmak hepimiz için çok önemli. Çünkü bir sonraki adımımızı bu sebep belirleyecek. Eğer planlarımıza uyamama sebebimiz yanlış plan hazırladığımızdan ileri geliyorsa maalesef ne kadar çabalarsak çabalayalım verimli bir plan süreci elde edemeyiz.

Planlarımıza uyamama sebeplerimizi ben altıya ayırıyorum;

1- Planlarımızı ihtiyaçlarımıza uygun hazırlamamak : Şimdi düşünelim; dört gün sonra bir sınavımız var ve bu sınav bizim için önemli. Programımıza baktığımızda bu ders dışında başka dersler görüyoruz. Şimdi bizim bu programımıza uymamız bize fayda sağlayacak mı ? Kendimize geliştirme sürecimizde de bunun sancısını yaşayabiliriz. Özellikle temeli yerleşmemiş konularımız varken ileri seviye konularla program yapmak bunun bir örneği malesef. İhtiyaçlarımıza uygun program hazırlamadığımızda planlarımıza uyamamamız oldukça normal. Bunun çözümü yeniden plan hazırlamak arkadaşlar, çünkü bu programa uymaya çalışmak bize faydadan çok zarar da sağlayabiliriz. Ek olarak motivasyonumuzu yitirmemize sebebiyet verebilir.

2-Bizi aşan programlar hazırlamak: Bir günde 2 konuya bakabilecekken programımıza 4 konu eklemek, 100 sayfa okuyabilecekken 150 sayfa belirlemek, 2 saat çalışabilecekken 3 saatlik program hazırlamak bizi aştığı için programımıza uyamamamıza sebep olacak hem de uyamadıkça motivasyonumuzu yitireceğiz. Aslında bu durumun sinyallerini ilk günden görmek mümkün, ama etüt saatlerimizde 15 dakika telefondan instagrama girip bu program beni aşıyor demek de hiç doğru olmayacak 🙂 Bunun çözümü planlarımıza çeki düzen vermek. Ne kadar geciktirirsek bizi o kadar olumsuz etkileyecek maalesef..

3-Esnek olmayan planlar hazırlamak: Planlarımızı esnek hazırlamıyorsak ufak pürüzler dahi ona uymamızı olumsuz etkileyerek planımızı bir çöpe dönüştürebilir, ardından bizde kaybolan motivasyonumuzla başbaşa kalabiliriz maalesef. Bunu önlemek için planlarımızda boşluklar bırakmak ve esnek tutmak oldukça önemli.

4-Ertelemek: Sanırım maddemiz yeterince açık. 🙂 Ertelemeyle alakalı ileriki günlerde de konuşacağız inşaAllah

5-Motivasyonumuzu yitirmek: Motivasyonumuzu yitirdiğimizde içimizde bir kasvet halinde çalışmama isteği sürüp gidiyor. Bana kalırsa bunun en temel sebebi hedeften yoksun olmak ya da hedefimizi yeterince içselleştirememek. Diğer bir sebebi de çalıştığımız konuların biri zorlaması. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymamız ya da o güne kadarki çalışmaların olumlu bir sonucunu alamayışımız. Bu konu uzun uzun konuşulması gereken bir konu, aslında buradaki her madde öyle. Ama bazı küçük motivasyon önerilerinde bulunmak istiyorum; kaynaklarımızı sevmek o kadar önemli ki, çalışma süreci bizi zorlasa dahi kitaplarımızı, videolarımızı sevmek bizi önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca renkli kalemler, renkli bantlar vs de birçok kişiyi olumlu etkiliyor. Eğer size ait bir ortam varsa güzelleştirebilirsiniz. 🙂

6-Elimizde olmayan sebepler: O hafta çıkan ekstra toplantılar, hastalık, artan iş yükümüz, planlamadığımız seyahatler, çocuklarımızla daha fazla ilgilenmemizi gerektirecek sebepler (yazar kendi çocuğu olmadığı için bu kısmı örneklendiremiyor 😀 ) diye uzatabileceğimiz bir listemiz var.

Sonuç olarak o veya bu şekilde programımıza uyamadık. Eğer yeniden plan hazırlamaya ihtiyacımız yoksa bu durumu önlemek için kendi uyguladığım bir yöntemi paylaşmak istiyorum;

 Planlarımızda telafi süresi bırakmak: Örneğin haftalık plan hazırlarken 5 günlük, aylık plan hazırlarken 26 günlük, günlük plan hazırlarken de dinlenme süresi içeren planlar hazırlamak buna çözüm olabilir. Ben şahsen özellikle bunu kullanıyorum. Örneğin ciltli bir kitabı bir ayda okumayı hedefliyorsam programımı 26-27 günlük yapıyorum. Bu sayede yetiştiremediğimde telafi etme imkanım oluyor. Eğer yetiştirmişsem de yeni kitabıma başlıyorum.

PLANLARIMIZ YETİŞMEDİĞİNDE;

Burada uygulanacak iki farklı yöntem var;

1- O gün yapmamız gereken ve yapamadığımız şeyleri sonraki güne kaydırmak: Genellikle tercih edilen bir yol ancak ertesi günümüzü çok fazla yoğunlaştırma ihtimali de olduğu için her zaman çözüm olmuyor

2-Yapamadığımız şeyleri o haftaya paylaştırmak: Benim kullandığım yöntem bu. Örneğin okumam gereken 50 sayfayı okuyamadıysam o hafta beş gün on sayfa fazla okuyorum. Diğer türlü direkt olarak ertesi güne aktardığımda uyamayabiliyorum planıma.

Unutmamamız gerken şey, planlarımızın kusursuz olamayacağı. Aksaklıklar hep olacak, mühim olan bunlarla nasıl başa çıktığımız. 🙂

Hayırlı akşamlar

Tökezlediğinde Toparlanmak – Gününü Planla 4” için 5 yorum

  1. Yeni keşfettiğim bu sayfayı. Gayet güzel ve işe yarar yazılar var. Emeği geçen kişilerden Allah razı olsun. Çok güzel olmuş çok beğendim. Allah cümlemize bu yazılardan istifade etmeyi güzel çalışmalar yapabilmeyi nasip etsin????

Bir cevap yazın