Videolu Dersler

Selamun Aleyküm 🙂

Sizce bulaşık yıkamak ya da yerleri silmek insanı her zaman bir şeylerden uzaklaştırır mı ? Önceden bu konuyu çok dert ederdim, beceremediğim için özellikle evlendiğim ilk zamanlarda çok vaktimi alırdı. Bende kendimce videolardan ve ses kayıtlarından yararlanmaya başladım. Ben yemek yaparken pişene kadar başında bekliyordum. Hatta mutfağımda rahlem var misafirlerim bu neden burada diye soruyor hep 🙂 Geçenlerde de takip ettiğim videolu bir dersten bahsetmiştim. Ardından sorular gelince böyle derli toplu bir gönderi yayınlamaya karar verdim. Ben kendimce bir öneri listesi hazırladım. Lütfen sizler de önerilerinizi esirgemeyin. Birbirimize destek olalım inşaAllah 🙂

Videolu dersleri;

 • Özel bir zaman ayırarak, elinize kağıt kalem alıp takip edebilirsiniz. Bir sınıfın öğrencisi gibi hissedin, öğretmeninizi dinleyin.
 • Odaklanmanız gerekmeyen işlerde (örneğin çorba karıştırmak, bulaşıkları makineye dizmek ya da boşaltmak, sökük çorapları tamir etmek gibi) izleyebilir/dinleyebilirsiniz.
 • Önceden indirip ya da cihazınızın önbelliğine alıp yolculuklarınızda dinleyebilirsiniz. Okulu ve evi arası benim gibi 1 saat sürenler parmak kaldırsın 🙂
 • Eğer uykuya dalış süreniz uzunsa o süreyi videolu derslerle geçirebilirsiniz. Ama gözleriniz yorulabilir, ekran parlaklığını kendinize göre ayarlamalısınız.

Şimdi kendimce hazırladığım önerileri paylaşmak istiyorum. Ben bu derslerin tamamını izlemedim ancak araştırıp bir yana not aldıklarım, belli bir kısmını izlediklerim var. Sizlerle farklı konularda bu kişileri paylaşmak istedim. Eğer önerileriniz varsa muhakkak bekliyorum 🙂

Kur’an-ı Kerim

Adım Adım Kur’an – Neşeli Petek – Semerkand TV

Tevafuk eseri karşılaştığım Neşeli Petek serisi, Semerkand TV’nin küçük erkek öğrencilerle birlikte hazırladığı Adım Adım Kur’an Öğreniyorum serisi. Bu seride bir sınıfta bulunan öğrencilerle birlikte Kur’an öğreniyorsunuz.Yaklaşık 3 dakikalık bir girişi var, çocuklar için hazırlandığından Ramazanla ilgili bir çocuk ilahisi ile başlıyor. Ardından harflerle birlikte ilk ders başlıyor. Bu derslerde dikkatimi çeken nokta, hafızanıza yerleştirmek için bazı sözcüklerle ilişki kurularak, görsellerle desteklenerek ilerleniyor. Eğer bu videoları takip eden olursa lütfen yorumda belirtip ilerleyişini, ne kadar faydalandığını bizlerle paylaşsın 🙂

Kur’an Öğreniyorum – Diyanet TV

Diyanetin Kur’an Öğreniyorum serisi 60 videodan oluşuyor. Büyükler için hazırlanmış diyebilirim. Altındaki olumlu yorumlar sebebiyle bu listeye aldım. İnşaAllah bu konuda videolu ders arayışında olanlar için faydalı olur.

 

Yazılım ve Tasarım

Öncelikle yazılım / programlama alanına giriş yapmak isteyen birisi için Selman Kahya’nın hazırladığı bir videoyu paylaşmak istiyorum :

Selman Kahya – Yazılıma / Programlamaya Nereden Başlamalıyım ?

 

Afgan Rasulov Youtube Kanalı

Eklemek istediğim bu kanalı kendi “hakkında” kısmından dinleyelim. Evet, oynatma listesi yerine direkt olarak kanal ekledim sebebi farklı ihtiyaçlara göre seçimler yapabilmeniz. Çünkü birkaç farklı alanda eğitim veren bir kanal. Bakalım nasıl bir eğitimmiş 🙂

Merhaba, ben Afgan Rasulov. Kanalım Pcderslerim’de eğitim, eğlenceyi harmanlayarak sanat, grafik, tasarım ve fotoğraf severler için pratik aynı zamanda uygulamalı türkçe dersleri hazırlıyorum. Genellikle grafik tasarım sürecinde Adobe Photoshop programını kullanarak fotoğraf efektleri ve fotoğraf düzenleme tekniklerini öğrenmek isteyen kitleyi hedef almaktayız. İster amatör isterse de profesyonel olun her ikiniz içinde hem temel eğitim hem de ileri düzey eğitimlerin olduğunu fark edeceksiniz. Uygulamalı fotoğraf çalışmaları nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz. Türkçe eğitimler hazırlayarak üniversite okuyan, okumayan, yabancı dil bilmeyen ya da özel okullara, kurslara bütçesi yetmeyen geçliğe yardım etmek tek hedefim

Tayfun Erbilen Youtube Kanalı

Özellikle yazılımda PHP, CSS üzerine çok faydalandığım bir youtube kanalı idi. Ben yine tüm derslerini izlemedim. Ancak php temelimi adeta Tayfun Erbilen videoları ile attım diyebilirim. Bu alanda ilerlemek, kendini geliştirmek isteyenler kanalına girip oynatma listelerine bakabilirler.

Yakın Kampüs Youtube Kanalı

Yine oynatma listesinden ziyade kanal paylaşmayı tercih ettim çünkü sayfayı incelerseniz ders çeşitliliği çok fazla arkadaşlar. Yakın Kampüs ile üniversite 1’de tanışmıştım. Bu kanalında kendi “Hakkında” kısmından tanıtımını paylaşıyorum:

Yakın Kampüs’ün tasarım ve yazılım üzerine ücretsiz eğitim videolarıyla yeni bir kariyerde ilk adımlarınızı atabilir ya da devam eden eğitim sürecinizi hızlandırabilirsiniz!

Fıkıh

Şerafettin Kalay – Fıkıh Dersleri

İlk seviye olarak önerilen fıkıh dersleri. Ben birkaç video izledim, videoların uzunluğu sizi yanıltmasın sıkılmadan izleyebileceğiniz dersler. 102 ders kayıtlı şuanda. Konular video başlıklarında yazılı isterseniz ilgilendiğiniz kısımları da izleyebilirsiniz sadece ama benim önerim ilk dersinden başlayıp devamlı izlemek. 🙂

Dil

Osmanlı Türkçesi Öğreniyorum – Diyanet TV

Diyanet TV’nin kanalında gezerken tevafuken rastladığım, yeni başlayan bir seriyle tanıştırmak istiyorum sizi. Bu alanda ilerlemek isteyenlere faydası dokunabilir 🙂

Zerka Medresesi – Arapça ve İngilizce

Bu listede ücretsiz erişime sahip olduğumuz videoları aslında tanıtmak istemiştim ancak Zerka Medresesi’ni yazmadan geçemeyeceğim. 6 aylık küçük bir ücret karşılığında ilerleyebileceğiniz bir dil sistemi var. Ziyaretçi defterlerine bakarsanız özellikle insanların ne kadar faydalandıklarını görebilirsiniz. İnstagram’da @zeynepzerka adresinde detaylı açıklamalar mevcuttur.

Meal

Feyzül Furkan – Tefsirli Kur’an-ı Kerim Meâli

Feyzül Furkan’ın seslendirilmesi. Feyzül Furkan tek kitaplık bir tefsirli mealdir. Kitaplar kategorisinde Dini Kitaplar alt başlığında tanıtmıştım. İsteyenler ücretsiz uygulamasını indirip üslubuna vs bakabilir. Dinlemek isteyenler için güzel bir platform.

Sağlık

Op. Dr. Banu Çiftçi’yle 40 Haftada Gebelik

Bu video serisi, bana kalırsa anne adayı olan hanımların izlemesi gereken bir seri. Her biri hemen hemen 10 – 15 dakika arası olan videolarda 40 haftalık gelişimi kabataslak öğrenmek mümkün. Banu Çiftçi anlatırken bunu videolarla destekliyor bu sayede anlamamız daha da kolaylaşmış. Eğer bu konuda bilgilenmek istiyorsanız ve kitapla ilerlemeyi düşünmüyorsanız bu video serisi size göre diyebilirim. Banu hanım kadın doğum doktoru olduğu için kanalında bu yönde birçok bilgilendirici video mevcut. Faydalanabilirsiniz 🙂

 

 

Videolu Dersler” için 20 yorum

 1. Ellerinize sağlık çok güzel hazirlamışsınız lakin eksik var anı olarak paylaştığınız yazı da matematiğiniz iyi imiş lisede iken 🙂 okulu dışarıdan bitirmiş biri olarak matematiğim sıfırda sıfırı ne yazıkki 🙁 bu durum beni çok üzüyor gireceğim sınavda matematik yapmam lazım ama nasıl bir yerden başlamam gerekiyor bilmiyorum:( bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Rabbim razi olsun sizden ???????? Allah için seviyorum sizi.????????

  1. selamunaleyküm kübra hanım.ben de önümüzdeki sene kssye gireceğim. matematik çözmeyi düşünmüyordum açıkçası. çünkü zaten yapamıyorum diye düşünüyordum.ama daha sonra kendi kendime aptal değilim ben de öğrenebilirim aslında diye düşündüm. işe önce temel atmaktan başlamaya karar verdim. lise sonda dersaneye giderken hocamız antrenmanlarla matematiği tavsiye etmişti ama hem hoca gereken özeni göstermediği hem de ben o dönemde ders çalışmanın önemini kavrayamadığımdan kitap yarım kalmıştı. dün itibariyle kitaba yeniden başladım. 30 günlük hazırlanmış kitap. ben birinci günü bitirdim. ikinci günde çarpma işlemleri var. ama kitabı yazan hocanın tavsiyesi üzerine ikinci güne başlamadan önce çarpım tablosundaki eksiklerimi tamamlayacağım. bir de ben bu kitaba başlamadan önce şenol hoca diye bir matematik hocasının ilk 1-2 videosunu izledim ve kitabın birinci gününü çözerken kolaylık sağladı bana. bunları toparlayıp yazacak olursam ilk önce çarpım tablosundaki eksiklerinizi tamamlamanızı tavsiye ederim. ilkokul çocuğu gibi yani.
   daha sonra şenol hoca’nın temel kavramlar ve temel matematik videolarını izlemenizi tavsiye ederim. 5-10 dakikalık kısa videolar. ama özellikle temel matematik videosunu izleyip not alın derim. ve ordaki yöntemlerine göre de antrenmanlarla matematik kitabının ilk gününü çözmenizi tavsiye ederim.
   http://www.senolhoca.com/kpss/kpss-temel-kavramlar videolar buradaydı.
   inşallah hakkımızda hayırlısı olur.

  2. bu arada söylemeyi unuttum.antrenmanlarla matematik kitabının fiyatını bilmiyorum ama maddi olarak alamayacak durumdaysanız internetten bulup indirebilirsiniz. seri halinde zaten. diğer kitapları da internette mevcut.

 2. Nurettin Yıldız’ın youtube kanalında da çok güzel sohbetler var tavsiye ederim. Bir de çocuk eğitimi ve terbiyesiyle ilgilenenler için Adem Güneş’in eski radyo yayınları dinlenebilir.

 3. Kardeşim, çok faydalı bi site olmuş, emeğine sağlık.Allah (cc) razı olsun ????????

 4. Kardeşim, çok faydalı bi site olmuş, emeğine sağlık.Allah (cc) razı olsun ????????

 5. Selamünaleyküm şerafeddin kalayin akaid ve siyer dersleri de mevcut. Semerkand tv nin akaid derslerine de bakabilirsiniz sıkılmadan ders şeklinde işlenmiş.

 6. Aleyküm selam ☺
  Allah sizden razı olsun.
  Video eğitim var youtube’da.Pekçok konuda eğitim serileri var.

 7. Selamunaleykum instagram aracılığıyla sizi severek takip ediyorum. Çalışmalarınızda Allah muvaffak eylesin inşaallah. Nacizane bir tavsiyede bulunmak istedim. Ben Cübbeli ahmet hocanın takipçisi veya bulunduğu cemaatin mensubu değilim. Eksikleri olabilir fakat ehl-i sünnet vel cemaat itikadında bir Hoca olduğunu biliyorum ve derslerinden öyle anlaşılıyor. Bazı derslerinde Nouman Ali Khan ın ve onun gibi bi kaç kişinin dinlenmemesi gerektiğini, ehl-i sünnet vel cemaate aykırı düşünceleri olduğunu söylüyor. Ki hakikaten dikkat edildiğinde fark ediliyor. Sevgilerimle.. https://youtu.be/Tn7KvqIHcOY

  1. Aleykümselam ve Rahmetullah Nur hanım, evet bahsi geçen sohbeti bende dinledim. Nouman Ali Khan’ın öğrencilerinden değilim ya da onu sürekli takip eden biri de değilim o sebeple sözkonusu görüşlerine hiç denk gelmemiştim. Belki çevrilen videoları daha farklı olduğu içindir. Açıkçası Sure Defteri çalışmasını onun videosundaki öneriden doğru hazırlamıştım (Video: Nasıl Daha İyi Bir Müslüman Olurum) Ancak ehli sünnet itikadına ters görüşleri mevcut olabilir. Rabbim cümlemize hidayet nasip eylesin bizleri doğru yola iletsin diye dua edebiliyorum. Bahsettiğim videosu gerçekten çok etkilemişti çünkü beni. Ancak hassas olmamız gereken de birçok mevzu var. Bende o sebeple önerilerime daha çok dikkat ediyorum artık zira hocalar bu konularda daha ehil, bizim göremediğimiz ayrıntıları da görüyorlar. Bende öneri listelerini yeniden düzenleyeceğim. Bu arada iftira mevzusunda sayfasında paylaştığı metni okudum. Bizlerin şu haklı bu haklı deme lüksü yok olayı da tam olarak bilmiyordum. O sebeple o konuda kendisinin aleyhine yorum yapmak istemiyorum. Yine de dediğim gibi hassasiyet göstermemizde fayda var kardeşim. Düşüncelerini paylaştığın için Allah razı olsun 🙂

 8. S.aleykum Seçil Hanım dün bir konudan bahsetmiştim. Yorumum görünüyordu. Ama bugün yorumumu göremedim burada. Bu hususta fikrinizi merak ediyordum.

 9. Allah razı olsun. Yazılım tasarım için muhteşem öneriler var. Arasam bulamayacağım kadar kanal. Diğerleri içinde ayrı teşekkür ederim 🤗

Bir cevap yazın