Yapılacakları Yerleştir – Gününü Planla 3

Esselamu Aleyküm ve Rahmetulla,

İlk yazımızda günümüzü yakından inceledik ve yoğunluklarımızı / boşluklarımızı belirledik. İkinci yazımızda hedeflerimizden bahsettik. Bu yazımızda da hedefimize giden yolda atacağımız adımları planlayacağız inşaAllah.

Bunun için öncelikle biraz kendimizi sorgulayacağız ve en başta yaptığımız çizelgelere ihtiyacımız olacak. Günümüzü planlarken unutmamamız gereken bir şey var; o da bu planın bize özgü oluşu. Kendimizi ne kadar iyi tanıyorsak planımızın başarısı da artacak inşaAllah.

Öncelikle çizelgemize baktığımızda günümüzün en yoğun ve en boş saatleri gözümüze çarpacak. Belki tüm gün sorumlulukları olan birisiniz, belki gününüzün yarısı boş geçiyor. Ama her iki durumda da yapmak istediklerinizi güzelce yerleştirmezseniz olumsuz bir sonuç alabilirsiniz. Bu noktada kendimize bazı sorular sormamız gerekiyor:

  • Sıkılgan biri miyim? Bu sorunun cevabı sizin çalışmalarınızın süresini belirleyecek olan sorulardan birisidir. Sıkılgan kişiler belli bir süreden sonra çalışmalarından verim alamayabiliyor ve molaya ya da değişikliğe ihtiyaç duyuyor. Eğer sıkılgan biriyseniz örneğin 20’şer dakikalık çalışma süreleri belirleyebilirsiniz.
  • Dikkatimizi toparlamakta nasılım? Bu sorunun cevabı da aynı şekilde çalışma süresine etki edecek. Dikkatini uzun sürede toparlayıp uzun süre muhafaza eden insanlar anlaşılacağı üzere uzun süreli etütler hazırlayabilir. Kısa sürede toparlayıp uzun süre muhafaza edebilenler de aynı şekilde. Şimdi en zor insan tipinden örnek vermek istiyorum, kendimden. Ben dikkatini hem uzun sürede toparlayan hem de sıkılgan biriyim. Bu noktada kendimce şu şekilde bir çözüm buldum: Sevdiğim şeyleri çalışmam gerekiyorsa uzun etütler, mesafeli olduğum konular ya da işlerde kısa etütler koyuyorum. Gönül isterdi ki kısa sürede odaklanabileyim, uzun uzun çalışabileyim ama mümkün değil. Mühim olan hazırladığımız programın kendimize uygunluğu değil mi? Elimizdeki süreyi en verimli şekilde kullanmaya odaklanmalıyız. Şikayet etmek yerine bunları düşünsek daha iyi olacak. 🙂
  • En yoğun ve en boş saatlerim neler? Bu sorunun cevabı da bizim kendimizi sıkıştırmamızı engelleyecek. Haliyle yoğun saatlerimiz konusunda daha hassas olacağız.
  • Eğlenmeye ne kadar zaman ayırıyoruz? Aslında bilimsel olarak bunun ölçütü nedir bilmiyorum ancak kişiye özel olduğu bir gerçek. Belki yoğun birisinizdir belki hayatınızda zor dönemlerden geçiyorsunuzdur ve dinlenmeye çok ihtiyacınız vardır. Benim burada önerebileceğim iki şey var; dinlenirken gerçekten dinlenmek, kendimizi kandırmamak. İkincisi ise ki bu yoğun zamanlarımda benim de çok yaptığım bir şey, dinlenme zamanlarımda da dinlenebileceğim şekilde bir şeylere göz atmak, okumak ya da dinlemek. Hatta @elzeminval arkadaşımızın bir “Dinlenirken Okuyorum” kitap serisi bile var 🙂 Herkese uygun bir öneri olmayabilir ancak kendinizi en iyi siz tanırsınız.
  • Gün içerisinde değerlendirilebilecek minik vakitleriniz var mı? Bunlar neler olabilir; okulunuza ya da işinize giderken yolda geçirdiğiniz zaman buna bir örnek. Araba kullanıyorsanız ses kaydı dinleyebilir kullanmıyorsanız bir şeyler okuyabilir, ezberleyebilir, video izleyebilirsiniz. Uyumadan önce ya da uyandıktan sonra değerlendirebileceğiniz örneğin 15-20 dakika var mı? Sınava giden öğrenciler gibi 🙂 Öğle yemeği zamanından artan yarım saatiniz var mı ? Yemeğinizin pişmesini beklediğiniz 15-20 dakikanız var mı? Günümüze şöyle bir bakıp evet bu küçük zamanlar bana çok şey kazandıracak diyebilmemiz bize çok şey kazandıracak.
  • Kendimizi sınırlandırmamız gereken bir konu var mı? Bu soru hepimiz için belkide en zoru. Cep telefonumuzda geçirdiğimiz iki saat, her gün izlediğimiz diziler ya da youtube videoları ve farklı ama sorgulamamız gereken bir konu; abur cubur. Sağlıklı bir zihinle sağlıklı bir gün geçirmek istiyorsak ve kendimizi sınırlandırmamız gereken şeyler varsa; elbette bunu siz daha iyi bilirsiniz. 🙂

Sorularımıza cevaplar verdik. Önümüzde biraz daha şekillenmiş bir günümüz var artık. Hedeflerimize giden yoldaki çalışmalarımızı birer birer ekleyelim. Hemen bir örnek verip bu konuyu bitirmek istiyorum:

Bu örnek kendine günlük bir buçuk saatlik bir çalışma süresi koymuş birisi olsun. İşine/okuluna gidiyor. Evine geldiğinde de yetişmesi gereken sorumlulukları var bu kişinin. Bir saat kitap okuması yarım saat de video izlemesi gerekiyor.

Okuluna / işine giderken yarım saat gidiş – yarım saat dönüş bir saat vakit harcıyor. Ancak dikkatini zor toparlayan biri olduğu için bu sürelerin 15’er dakikasında verimli bir şekilde çalışabiliyor. Yani evine gelmeden yarım saat çalışmış oluyor. Eve gelip günün yorgunluğunu gidermek için biraz dinlenirken, yarım saatlik okumasını yapıyor. Uyumadan önce de yarım saatlik videolu dersiyle ilgileniyor. Bir plana dökeceksek 19:00 – 19:30 : kitap okuma, 23:00-23:30 videolar + yoldaki okumalar diyebiliriz.

Bazılarımızın daha geniş zamanları var belki, ama daha geniş zaman aslında kendi üzerimizde bu konuda daha büyük sorumluluklar demek anlamına geliyor bana göre. Biliyorum herkes saatlik güzel programlar istiyor. Ama size bunları yapıp vermem iyi sonuçlar doğurmayacak 🙂 Son olarak; Günlük Plan dan yararlanabilirsiniz çıktı alarak.

Hayırlı günler 🙂

 

 

Yapılacakları Yerleştir – Gününü Planla 3” için 5 yorum

  1. Merhaba ilk önce elinize sağlık yazınızın içeriği ve sayfanızın estetiği çok güzel. Benim anlayamadığım bir şey var. Dakikası dakikasına plan yapmak her zaman olmuyor. Mesela hafta sonu yemek saatlerimiz hiç belirli olmuyor. Veya molam bitince ailemden biri marketten bir şey almamı isteyebiliyorlar. O yüzdende plan bozuluyor. Kısacası işin içine saat, etüt girince sıkıntı çıkabiliyor. O yüzden bu konuda ne yapmam lazım?

    1. Merhabalar, geç yanıtım için kusura bakmayın. Kendinize hedef basamakları oluşturabilirsiniz. Örneğin bugün yapılacaklar: 1,2,3,4,5 şeklinde. Biri bittiğinde diğerine geçersiniz. Saatli plan yapmak zorunda değilsiniz nasıl rahat ederseniz öyle yapın elbette.

Bir cevap yazın